bbank
29 اسفند 1401 - 12:48

باغ شوکت‌آباد و کلاه فرنگی بیرجند پذیرای مسافران نوروزی شد

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی از باز گشایی درب‌های باغ شوکت‌آباد و کلاه فرنگی بیرجند خبر داد و گفت: ۵۸ بازارچه صنایع دستی در ۵۸۳ غرفه تولیدات فرهنگی و هنری استان را عرضه می‌کنند.

مرتضی عربی معاون گردشگری، سرمایه‌گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی خراسان‌جنوبی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از بیرجند اظهار داشت: در راستای کاهش تصادفات و حوادث جاده‌ای و افزایش ماندگاری گردشگران ستاد اجرایی خدمات سفر نوروزی استان با تشکیل ۱۴ کمیته فعالیت دارد‌.

وی افزود: برای نخستین‌بار کمپین ۶۰ - ۳۰ براساس آمار ۶۰ درصد تصادفات در ۳۰ کیلومتری ورودی شهرهای خراسان جنوبی راه‌اندازی شده است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی تصریح کرد: در  ۲۰ نقطه حادثه‌خیز محورهای مواصلاتی استان سیاه چادرهایی با همکاری اداره‌کل امور عشایر و استقرار دستگاه‌های خدمات‌رسان و امدادرسان نصب شده تا رانندگان و مسافران استراحت موقت داشته باشند.

عربی با اشاره به اهمیت سرویس‌های بهداشتی و مجتمع‌های خدماتی بین راهی و دغدغه‌ای که در این زمینه وجود دارد، یادآور شد: کمیته خدمات بهداشتی و رفاهی ستاد در تعطیلات نوروزی نظارت کافی بر رعایت بهداشت و سایر موارد  وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه تعطیلات عید نوروز با ماه رمضان تقارن پیدا کرده خاطرنشان کرد: با شروع پیک سفرها از ۱۵ اسفند تمامی مراکز اسکان موقت و سایر اماکن اقامتی آماده ارائه خدمات به مسافران هستند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی گفت:  تعداد ۹۷ جایگاه سوخت، ۳۳ مجتمع بین راهی و ۴۱ راهدارخانه در استان فعالیت دارند.

عربی متذکر شد: تعداد ۱۵۰ مکان و اثر قابل بازدید برای گردشگران در خراسان‌جنویی آماده است و همچنین ۱۳۵ راهنمای تخصصی در این اماکن مستقر بوده و ۸۰ هزار کتابچه، بروشور و نقشه راهنما با ۳۰۰ دقیقه تولید محتوا ارائه می‌شود.

وی اظهار داشت: از ۱۷ اسفند تا ۲۶ اسفند ماه ۶۶ هزار و ۳۲۶ نفر اقامت در خراسان جنوبی ثبت شده و در همین بازه زمانی ۳۲۷ هزار و ۴۶۳ بازدید از جاذبه‌های گردشگری خراسان جنوبی داشته‌اند.

معاون گردشگری، سرمایه‌گذاری و تامین منابع اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان جنوبی افزود: با سرمایه‌گذار باغ و عمارت شوکت آباد رایزنی‌هایی انجام شده و این مجموعه برای بازدید و پذیرایی از مسافران و شهروندان در نوروز آماده است.

عربی با اشاره به اینکه ارگ کلاه فرهنگی بیرجند نیز برای بازدید گردشگران آماده خواهد بود بیان‌ کرد: از بین باغ‌های تاریخی خراسان جنوبی باغ اکبریه، باغ رحیم‌آباد، باغ بهلگرد، باغ شوکت‌آباد و باغ گلشن طبس در نوروز امکان بازدید دارند.

وی از فعالیت ۱۸ موزه خراسان جنوبی هم خبر داد و افزود: ۵۸ بازارچه صنایع دستی و سوغات محلی با ۵۸۳ غرفه فروش دایر است که این بازارچه‌ها از ۲۵ اسفند بازگشایی شده و از ساعت ۹ تا ۲۱ بیشتر در ورودی شهرها برای حضور مسافران و گردشگران فعال هستند.

پایان پیام/۶۹۰۱۴ 

منبع: فارس
شناسه خبر: 1101671